Alt Islatma tedavisinde Alarm Yöntemi

Günümüzde Alt ıslatmada birçok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yaygın bilinen  ilaç tedavisi uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kullanılan  ilaçların etkileri sınırlı kalmakta, uzun süre kullanım sonucu değişik yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. İlaçların kesilmesiyle birlikte alt ıslatmanın nüksetme oranı yüksektir.

İlaç tedavisi dışında,  akupunktur, hipnoz ve değişik halk ilaçları gibi alternatif tıp yöntemleri  denenmektedir. Bu yöntemlerin alt ıslatma tedavisindeki başarıları tartışmalıdır.                          

 Alt ıslatmada en etkili tedavi,ilaçsız ve doğal bir çözüm olan alarm yöntemidir.  

enuretik alarmAlarm yöntemi; alarm cihazları kullanılarak şartlı refleks oluşturma esasına dayalı bir davranışsal terapidir.

	 


Çocuk genelde gece dolan idrar torbasını bir hamlede boşaltmaz. Önce az miktarda yaptığı idrar ile külotunu ıslatır. Alarm tedavisinde; çocuğun çamaşırlarının içine yerleştirilebilen ve bir ucu çocuğun omuzuna, diğer ucu külotunun içine tespit edilen (çocuğa herhangi bir zararı olmayacak kadar düşük akım içeren) bir alarm sistemi kullanılır. Çocuğun külotunu ilk ıslatması ile devreye giren alarm çocuğu idrarını tutmasını ve uyandırarak tuvalete gitmesini sağlar.Daha açık bir ifade ile gece idrarın gelmesi, altını ıslatma , alarmın çalması ve uyanma periyodunun tekrarlanmasıyla beyin şartlanarak kişi altınııslatmadan uyanmayı veya sabah kuru kalmayı öğrenmektedir.


Bu işlemin tekrarlanmasıyla üç-dört hafta içinde “şartlı refleks” oluşmaya başlar ve Bu şekilde ortalama 2-3 ay


içerisinde kişide şartlı refleks oluşarak kuru kalma sağlanır.

<

 


1 ay tamamen kuru kaldıktan sonra tedavi sonlandırılabilir. Nüksetme nadirdir.


Nüksetme durumunda cihaz 1-2 ay daha kullanılır.Özellikle , çocukları kendine güvenini


arttıracak bir yaklaşımla ödüllendirme, gerektiğinde uykuyu hafifletici tedbirleri alınması alarm


yönteminde başarı oranını arttıracaktır


Alarm sistemi uyarısı zil sesi olabildiği gibi ses+titreşimli de olabilir.


 Alarm cihazları çocuğun veya kişinin yaşına , uyku ağırlığına ve sosyal durumuna göre seçilmelidir. Rasgele kullanılan alarm cihazları sonuç vermeyince


bu yöntemin de işe yaramadığı gibi yanlış bir kanaat oluşacaktır. Bu da, tedavi imkanı olan bir sorunun çözümsüz kalmasına neden olabilir.


 


 


Bu sitenin içerigi yalnizca Dry days enürezis alarm hakkinda bilgi verme amacina yöneliktir; bir doktorun degerlendirmesinin yerini tutmayi amaçlamamaktadir. Sitede yer alan ürünlerin kullanimiyla ilgili öncelikle doktorunuzun görüsüne basvurmaniz önemlidir.


 Tüm tibbi konularda en iyi öneriyi, sizin gereksinimlerinizi bilen doktorunuz verebilir.