Enürezis Nokturna Uykuda İşeme Nedir ?

Gece yatak ıslatma, insanlik  tarihinde  kayitlari  bulunan en  eski rahatsizliklardan biridir. 5 yasina gelmis bir çocukta, ayda 2 kereden fazla gece yatak ıslatma normal  degildir. Bu durum çoçugun istemsiz ve farkinda olmadan gece yatagini ıslatmasi anlamina gelen “ENÜREZIS NOKTURNA”  sorunu oldugunu gösteririr.

dry days drEnürezis, halk arasinda Alt ıslatma olarak da bilinen, 3-4 yaslarindan sonra çocuklarda gece veya gündüzleri yinelenen istem dısı idrar kaçırma problemidir. Alt ıslatma (enürezis), çocugun sosyal uyumunu, aile iliskilerini ve bütünüyle ruh saglıgını olumsuz etkileyen bir saglik sorunudur.

Toplumda gece altını ıslatmanın zamanla geçen normal bir durum olduguna dair yanlıs bir kanaat bulunmaktadir. Hatta sünnet olunca, ergenlikte,askere gidince,evlenince veya dogum yapınca geçecegine inanilir. Yas ilerledikçe bazı vakalarda kendiliginden düzelmeler görülebilir ancak ne zaman olacagini kimsenin bilmedigi bu düzelmeyi beklemek çocugun veya kisinin ruhsal yapisinda derin yaralar birakacagindan ve sosyal hayatini olumsuz etkileyeceginden hatalı bir tutum olur.

dry days dr2Yapılan  çalismalarda psikolojik sorunlarin enürezise degil, enürezisin bazı davranıs bozukluklarına veya uyumsuzluga yol açtıgı ileri sürülmektedir. Enürezis nokturna nın çocukların psikososyal gelisimini etkiledigi bilinmektedir. çocuklarda strese ve özgüven eksikligine neden olabilecegini gösteren çalışmalar mevcuttur. Çocugun yası arttikça aileler için de sosyal ve ekonomik açidan sorunlara yol açmaktadir. Enürezis nokturnalı çocuklar büyüdükçe bakımlari zorlasmaktadir, ailelerin günlük aktiviteleri ve sosyal iliskileri etkilenmektedir.
Genel inanısin aksıne gece yatak ıslatma psikolojik sorunların neden oldugu bir rahatsızlık degildir. Fakat yatak ıslatma zamaninda tedavi edilmezse, fiziksel bozukluklardan ziyade psikososyal sorunlara yol açar. Bunlarin baslicalari, özgüven kaybı, benlik saygısında azalma, içine kapanma, sosyal izolasyon, basarıda düşüş olup, yas ilerledikçe daha da belirgin hale gelir. Aile ve iş basarısını da olumsuz etkiler.

Sosyal ve psikolojik bozukluklara sebebiyet vermemesi için de tedavisi zorunludur 

Tedaviye başlama zamanı genellikle 5 yaş cıvarındadır. Tedaviye başlamak için ideal zanmanlama çocuğun enürezisten rahatsız olmaya başladığı zamandır. Enürezis tedavisinde başarılı olmak için hekim, hasta ve ailesinin birlikte çalışması ve kooperasyonu çok önemlidir.

Hekim, anne baba ve çocuğa değerlendirme sonuçları ve uygulanacak tedavi, ilaçların yan etkileri konusunda anlayabilecekleri düzeyde ve olabildiğince ayrıntılı bilgi verilmelidir. Çocuğa bu sorunun onun elinde olmadan ortaya çıktığı, bu durumun düzeltilebilen bir rahatsızlık olduğu, isterse bu konuda ona yardım edilebileceği ve uykuda işememenin öğretilebileceği söylenmelidir. Hekim ve hastanın ilk görüşmesinden sonra henüz tedaviye başlamadan anlamlı sayıda hastada uykuda işemede düzelme görülmektedir. Seçilecek tedavi yöntemi belirlenirken altta yatan patoloji dışında çocuğun yaşı, sorunun sıklığı, tedavinin acilliği, hatta hastanın yöntemlerle ilgili kendi tercihi dikkate alınmalıdır. En yararlı olacağı düşünülen yöntemle tedaviye başlamak ve tedavinin yarım bırakılmaması gerektiği vurgulamak önemlidir. Her başarısız tedavi girişimi hastada olumsuz etkiler bırakır ve daha sonra uygulanacak yöntemlerin başarısını azaltır.
 
Günümüzde Alt ıslatmada birçok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yaygın bilinen  ilaç tedavisi uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kullanılan  ilaçların etkileri sınırlı kalmakta, uzun süre kullanım sonucu değişik yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. İlaçların kesilmesiyle birlikte alt ıslatmanın nüksetme oranı yüksektir.
İlaç tedavisi dışında,  akupunktur, hipnoz ve değişik halk ilaçları gibi alternatif tıp yöntemleri  denenmektedir. Bu yöntemlerin alt ıslatma tedavisindeki başarıları tartışmalıdır.  
 

Yatak ıslatma çözümlerinin  uzun vadeli etkinliği

Bekleme                         %15
Sıvıları kısıtlama           %15
Çocuğunuzu uyandırma  %15
Çalar saatler kullanma    %15
İlaçlar *                            %20
         Enürezis alarm       % 75 -% 90
 
Başlangıç tedavisi olarak en uygun yöntem alarm tedavisidir. Alarm tedavisinin en iyi tarafı hiç bir yan etkisi yoktur, başarı oranı ilaç tedavilerinden daha fazladır ve tekrarlama oranı daha azdır.                      

 Alt ıslatmada en etkili tedavi,ilaçsız ve doğal bir çözüm olan alarm yöntemidir.


Tedaviye dirençli küçük bir grup disinda enürezis nokturna nedeniyle saglik kuruluslarina basvuran çocuklarin tedavisinde kullanilan alarm yöntemi ile oldukça basarili sonuçlar klinik çalismalarda bildirilmektedir.
mesutDogal ve kalici bir çözüm olan Davranis tedavisi esasina dayanan
 
ALARM YÖNTEMI enürezis tedavisinde en etkili tedavi yoludur.
 
Klinik çalismalarla da %80 - %100 arasindaki yüksek basari oranlari,
   %7 - %15 gibi düsük relapse (nüksetme) oranlari, 
yan etkisinin olmadigi
ortaya konmustur.
Enürezis Nokturna klinik araştırmalar için tıklayınız
Bu sitenin içerigi yalnizca Dry days enürezis alarm hakkinda bilgi verme amacina yöneliktir; bir doktorun degerlendirmesinin yerini tutmayi amaçlamamaktadir. Sitede yer alan ürünlerin kullanimiyla ilgili öncelikle doktorunuzun görüsüne basvurmaniz önemlidir.
 Tüm tibbi konularda en iyi öneriyi, sizin gereksinimlerinizi bilen doktorunuz verebilir.